Centrála BA: 0948 161 393
Pobočka BB: 0948 131 990
Pobočka VY: 0915 613 616
Pobočka RS: 0948 153 363
Pobočka Svit: 0948 688 188

Všetko o BIO plaste

Bioplasty sú plasty vyrobené z biomasy. Bioplasty vyzerajú na prvý pohľad (a dotyk) rovnako ako bežné plastické látky, dosahujú rovnakých vlastností (napríklad tvrdosť, pružnosť, ohybnosť, odolnosť). Niektoré môžu byť málo odolné voči vode alebo dlhodobým vplyvom bežných podmienok  (niektoré bioplasty sú rozložiteľné i vo vode, podobne ako celulóza). Od klasických plastov sa ale líšia tým, že väčšinu z nich možno biologicky degradovať a nepredstavujú teda ekologickú záťaž.

Materiál na výrobu bioplastu: rastliny s vysokým obsahom škrobu, napr. kukurica, pšenica, cukrová trstina, konope, zemiaky a ďalšie prírodné suroviny, ako napr. celulóza.

Proces výroby: Aby sa škrob premenil na látku s vlastnosťami zodpovedajúcim plastom, je nutné ho vystaviť vysokým teplotám a izolovať z neho glukózu. Z nej je získaná kvasením kyselina mliečna a z tej zas kyselina polymliečna (polyacric acid, PLA).

Recyklačný cyklus bioplastu:

 

Produkty z bioplastu

Produkty z bioplastu nie sú žiadnou novinkou, už v roku 1941 vyrobil Henry Ford prototyp auta, ktorého súčiastky boli vyrobené z bioplastu (základným materiálom bola sója). Dlho používaným bioplastom je celofán, ktorý je vyrábaný z celulózy od roku 1960. Prvé pero z bioplastu vyvinuté spoločnosťami Novamont a Lecce Pen získalo mnohé ocenenia a bolo oficiálnym perom na medzinárodnom stretnutí OSN pre ochranu životného prostredia v roku 1992 v Rio de Janeiro. Na letnej olympiáde v Sydney v Austrálii v roku 2000 a o dva roky neskôr na zimnej olympiáde v Salt Lake City v USA boli pre stánky s rýchlym občerstvením používané výrobky z kukuričného škrobu PLA. Japonská automobilová spoločnosť Toyota chce do roku 2020 obsadiť dve tretiny svetového trhu bioplastami a jej obrat by mal byť 38 - 40 miliárd dolárov ročne. Pre tento zámer založila i vlastnú biotechnologickú spoločnosť.

Oblasť využiteľnosti bioplastu je naozaj rôznorodá. Pre zdravotnú nezávadnosť je bioplast obľúbený v produktoch, ktoré prichádzajú do styku s potravinami, v produktoch dennej hygieny, produktoch pre deti a domáce zvieratá. Pre biologickú odbúrateľnosť je zároveň veľmi vhodný na výrobu baliaceho materiálu a využiteľný v oblasti medicíny: 

 • produkty dennej hygieny – vatové tyčinky, plienky
 • baliace sáčky na toaletný papier, servítky a hygienické vreckovky
 • vďaka výbornej antistatickej vlastnosti sú obľúbené hrebene z bioplastu
 • bioplast je vhodný na výrobu hryzacích kostí a iných hračiek pre psov
 • hračky a iné produkty pre deti
 • perá, ceruzky, pravítka
 • nákupné tašky
 • sáčky na potraviny
 • sačky do odpadových košov
 • riad pre stánky s rýchlym občerstvením: príbor, misky, slamky, kelímky, taniere
 • kvetináče
 • bioplast je možné využiť i v textilnom priemysle na výrobu oblečenia a ochranných pracovných odevov

 

21000+

Produktov

1500+

Zákazníkov

Prihláste sa k odberu newslettera

 

Sledujte nás

Vážení návštevníci, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu súhlasíte s ich používaním. Čítať viac. Súhlasím